Allt om trädgård

Prenumerera på Allt om Trädgårds nyhetsbrev!

Laddar...

Hjälp småfåglarna i vinter

 
Nötväckan har fått tag i en fin jordnöt

Nötväckan har fått tag i en fin jordnöt

Varför inte låta en del av naturens vardagsdramatik utspela sig i din trädgård - bjud skogens alla småfåglar på mat!  Bo Olsén i Stockholm har matat småfåglar i sin villaträdgård i mer än trettio år. Här är hans bästa tips.

av Malin Erlingson foto Malin Erlingson


Det är en stor glädje för både stora och små att mata småfåglar så här års. Förutom att du hjälper dem genom en tuff årstid så får du också möjlighet att titta lite närmare på dem. Många fåglar är som mest aktiva på morgonen och det är en fröjd att se dem ömsom trängas kring maten, ömsom sitta på en gren i närheten och vänta på sin tur. Om de klarar av att vänta på sin tur vill säga, de större fåglarna försöker tränga sig fram och de mindre vägrar släppa fram dem. Det kan gå riktigt vilt till.

Du kan börja mata fåglarna när första snön har fallit eller efter ett par frostnätter. Eller gör som Bo Olsén, fågelentusiast från Huddinge söder om Stockholm, han matar småfåglarna året runt.

Bo Olsén har varit intresserad av fåglar så länge han kan minnas och har mer än trettio års erfarenhet av att mata småfåglar i sin villaträdgård.
 
Hmm, vart ska jag flyga med den här nöten?

Hmm, vart ska jag flyga med den här nöten?

I dag har han inte mindre än sexton olika fröautomater, tolv av dem är synliga inifrån huset. Trots att han bor i tätort är samtliga matningsplatser välbesökta, vilket kanske beror på att tomten gränsar mot en allmänning med skog och berg. De vanligaste gästerna är blåmes, talgoxe, koltrast och björktrast, men ibland hittar även lite mer ovanliga fåglar fram till fröaoutomaterna. Då kan han få sällskap av bland annat stenknäck och steglits.

Vid några få tillfällen har det landat en flock med grönsiskor i trädgården, men de är lite mer sällsynta och stannar aldrig länge.


– De är så nervösa av sig, säger Bo. De landar i flock på gräsmattan och som på en given signal lyfter de och flyger upp i ett träd, sedan ner på marken igen. Så håller de på tills de till slut ger upp och flyger vidare.


Bo Olsén föredrar att hellre använda fröaoutomater än fågelbord för att fåglarna inte ska trampa omkring och lämna avföring i maten. Men detta matningssätt passar inte alla fåglar. En del har svårt att hänga sig fast och äta samtidigt, de vill hellre gå på marken och picka i sig frön.


Ett bra tips är att placera ut maten på ett säkert ställe, gärna i närheten av ett buskage eller ett träd så att fåglarna snabbt kan hitta skydd mot rovfåglar eller katter om det skulle behövas.


Så vad vill de olika fåglarna ha att äta? Bo bjuder helst på jordnötter och solrosfrön. Talgbollar är bra mat för småfåglarna och trastarna gillar att picka i sig halverade äpplen. Det det går också bra att såga itu eller göra en öppning i en kokosnöt och hänga upp.
 
En hungrig blåmes kommer       flygande

En hungrig blåmes kommer flygande

Att mata fåglar är förenat med en hel del myter som Bo gärna hjälper till att avliva. Till exempel behöver man inte alls vara orolig att lura flyttfåglar till att stanna om man börjar mata för tidigt. De är programmerade att flytta när de samlat nog med kraft.

En annan myt är att om man en gång har börjat mata så måste man fortsätta hela vintern. Detta avfärdar Bo Olsén,

– Fåglarna är inte så dumma som vi tror, säger han. Inte lägger de sig ner och dör bara för att maten tagit slut, de flyger vidare. Sedan kan de dö av andra orsaker under vintern, köld tillexempel, men inte av att du slutat fylla på.

Till sist, brukar du sätta upp julkärvar?

–  Nej, expertisen säger att det inte är bra för småfåglarna att äta havre för de kan inte få bort skalet. Jag har ställt ut kärvar vid något tillfälle och möjligtvis har den lyckats locka fram någon gulsparv. Men jag säger så här:
Som prydnad i trädgården – Ja! Som fågelmat – Nej!



Boktips: För dig som vill veta mer om hur man matar småfåglar tipsar Bo Olsén om boken

Mata fåglar av Niklas Aronsson, (2006) Utgiven av Sveriges ornitologiska förening.

 
 
Carina 14:56, 5 februari 2012
jag tog en liten fågelbur och hakade "giljontin burdörrarna" så lågt att bara småfåglar kan komma in och ut inredde buren med talgbollar fågelfröautomat äppelklyftor pinnar att sitta på och gjorde ett tak Skathatare och fågeluppfödare
Anmäl
 
isi 16:13, 9 december 2010
Jag ger dom typ som kokosnöts smör eller vad man nu ska säga och sen solros, frön i...som jag lägger i stearinljusformar.
Anmäl
 
 07:45, 26 juli 2010
du råder folk att stoppa frön nära gömställen som buskar där katter brukar ligga, inte fåglar.
Anmäl
 
Katrin 15:03, 22 januari 2010
Jag har matat småfåglarna med talgbollar och nu satte jag upp en fröautomat. men fåglarna har slutat vara där, kan dom komma tillbaka?
Anmäl
 
Marié S. Hansson 20:54, 17 januari 2010
Jag ger småfåglarna talg, som jag "klenar" i små högar i grenklykorna på mindre träd och buskar. Det är bättre än margarin och smör, då det inte är saltat.
Anmäl
 
Namn torparn 11:22, 3 mars 2008
Vi brukar också ge småfåglarna smör eller margarin på tillexempel en trädstam. Det brukar de tycka om!
Anmäl
 
NamnMårten 22:05, 17 februari 2008
Köp en sådan hållare som ser ut som en skruv / fjäder med runt tak. Har inte sett en skata som gillar att hänga i den! /Mårten
Anmäl
 
Namn Anna Andersson 17:59, 9 februari 2008
Jag matar fåglarna på mitt lantställe dit jag åker varje helg, men alla fågelmatare i handeln är så små. Jag har gjort en egen där jag kan fylla på ungefär 10 liter vilket räcker nästan hela veckan, men jag skulle vilja ha tag i en "riktig", en bättre fröautomat. Har någon tips på var man kan köpa stora fågelmatare som tar 10-12 liter frö?
Anmäl
 
Namn Bo Olsén 16:17, 28 januari 2008
Hej, Använder en rörliknande typ med stålnät runt med plats för flera bollar. Även en sort som - i olika storlekar för små eller stora bollar - ser ut som en spiral. Också en typ där bara bollen syns nederst med liksom en hatt ovan och ett rör som kan fyllas med flera små bollar och som ovan hatten är tättslutande. Hänger upp och ner. Alla finns i handeln. Hängs fritt så att inte skatorna kan få grepp om anordningen. Rödhake har jag inte men bollarna uppskattas av flera arter mesar, hackspett, nötskrika och även finkar, t.o.m stjärtmes. hälsningar
Anmäl
 
Namn : moniqueb@spray .se 15:44, 26 januari 2008
Jag brukar mata fåglarna som du med jordnötter och solrosfrön. Talgbollar hänger jag också upp för rödhakens skull, men tyvärr blir det mest skatorna som äter upp dom (och dom har jag ingen lust att mata med tanke på hur många dom är och att dom varje sommar tar alla koltrastens ägg!). Har försökt alla sorters upphäng med talgbollar för att undvika skatorna, men det funkar inte. Vad göra?
Anmäl
 
 

Skriv kommentar

 

Allt om Trädgård - Mest lästa nu!

Läs mer
 

Piondrömmar - redaktionen berättar

Läs mer
 

Pionskötsel - bästa tipsen!

Läs mer
 

Istället för buxbom

Läs mer
 

Ny serie - Njuta trädgården!

Läs mer
 

Besök Toscana med oss!

Läs mer
 

Allt om Trädgård - Mest lästa nu!

Läs mer
 

Ranunkel - för den som vågar!

Läs mer
 

Änglapelargon - månadens blomma i april

Läs mer
 

Nordiska Trädgårdar - Vi är där!

Läs mer
 

Annons:

I forumen
Nya läsarbilder
Fler bilder
Roslistan

Senast uppdaterade:

Trädgårdslistan

Senast uppdaterade:

/fragor/2012/foljer-du-tragardsbloggar-eller-bloggar-du-sjalv/index.xml

Visa tidigare frågor

Fixa – NY TIDNING Från Allt om Trädgård

Allt om Trädgårds tidning om outdoor-living.

Beställ en prenumeration på Fixa
 

Allt om Trädgård på Facebook

Gilla Allt om Trädgård, så missar du inget!

Logga in och gå med!
 

Roslistan

Allt du vill veta om rosor. Sveriges största databas för rosor  

Läs mer här
 

Bloggtips: Maleviks Rosenträdgård

Roskungen Håkan Gidestrand och hans rike i Maleviks Rosenträdgård med blogg och hemsida.

Läs mer här
 

Bloggtips: Slotts- trädgårdsmästaren

Slottsträdgårdsmästaren Hasse Wester berättar dels om trädgårdsåret vid slottet i Sörmland, men den läsvärda och innehållsrika bloggen handlar också om trädgårdsupplevelser i andras trädgårdar.

Slottsträdgårdsmästaren
 

Bloggtips: Naturliga Ting

Trädgårdsfotografen Annika Christensen drömde om en trädgård i lantlig miljö med gamla fruktträd och stora perennrabatter.

Läs bloggen här
 

Bloggtips: Leva Grönt

Iann Eklund Tinbäck (illustratör, skribent och formgivare) bloggar från arbetsrum, trädgårdsrum och mörkrum.

Läs bloggen här!
 
Annons:
 
Sök