Allt om trädgård

Prenumerera på Allt om Trädgårds nyhetsbrev!

Laddar...

Hemma hos... Jimmy Schönning, inredare med smak för japanskt

 

Nu när Jimmy Schönning har fått trädgården han drömt om ska han göra den till sin egen klosterträdgård. Där kan han sitta i lugn och ro och dofta på sina blommor. 

av Sandra Holmes foto Carl-Johan Bauhn/TV4

Jag flyttade till… ett hus med trädgård i december förra året. Det är en skogstomt som möter körsbärs-, äppel- och päronträd. Trädgården skriker på hjälp! Men jag har lyssnat på trädgårdsmästare Bo Rappne som säger att man inte ska stressa utan vänta och se vad trädgården har att ge.

Min trädgårdsstil… ska följa en japansk enkel estetik. Jag ska formklippa enar som bonsaiträd, ha grusade gångar och en grund damm som man kan promenera gen¬om på stenar. Runt omkring vill jag ha bambu och japansk lönn, för den vackra färgens skull.

Jag älskar grönt… en färg som ger lugn, harmoni och återhämtning, även inomhus. I trädgården vill jag till största delen ha gröna växter och bara lite blommor.

Uteplatser är ofta… för mesiga och små. Jag vill att altanen ska svepa runt hela huset så man kan hitta solen hela dagen. Flera olika sittgrupper ska jag ha! Där jag och mina vänner kan grilla havskräftor med vitlökssmör och sippa på caipirinha.

Jag inhalerar möbler… från Röshults. Alla deras utemöbler skulle bli perfekta på min terrass. Och i krukorna som gradvis rostar vill jag plantera olika gräs och kryddväxter.

Ett hem utan växter… är inte hemtrevligt! Bland mina krukväxter ynglar aloe veran av sig och murgröna blir jag aldrig trött på. Och under våren har jag sått solrosor och tamarind, som har ett häftigt bladverk.

Jag går igång på… doftande blommor. Jag kan inte leva utan kaprifol, syren och jasmin. Och jag vill att gästerna ska mötas av ett stort hav av lavendel som svajar och doftar underbart när de kommer till mitt hus. Inomhus sätter jag ett stort fång vita liljor, som förutom doften ger enkel elegans.

Mitt bästa quick-fix… är att använda vikväggar av bunden bambu som avgränsare. Man kan ha dem både ute och inne. Stora öppna ytor är ointressanta för mig. Istället bygger jag rum med olika inriktningar.

Berberis är… portförbjuden för att den är elak och taggig och verkar vara till för att hålla grannarna borta. Och trädgårdstomtar är också helt fel. Kommer någon med en sådan till mig får de gå hem med den igen.

Min drömresa… går såklart till Japan. Jag vill upptäcka de buddhistiska munkarnas trädgårdar. Fram till dess ska jag meditera i en lummig del av min trädgård där jag kan se ut över sjön.

 

JIMMY SCHÖNNING

Ålder: 42 år.
Familj: Sambo. 
Bor: I villa vid sjön Uttran.
Aktuell: Som inredningsinspiratör åt Åhléns och i nya avsnitt av Äntligen hemma i TV 4.

 

 

Vikbara väggar av bunden bambu, bästa sättet att skapa rum ute.

 

Vita liljor i stora fång doftar gott inomhus.

 

Japanska trädgårdar är en förebild.

 

Perfekt på terrassen! Bordsgrill, 3 495 kr, från Röshults.

Röshults
 

Japansk lönn har en vacker röd färg.

 

Jimmy inspireras av buddhismen.

 

– Jag vill klippa enar som bonsaiträd.

 

Snyggt rostig järnkruka, 579 kr, från Röshults.

Röshults
 
 
 
BarryAURORA31 00:47, 7 juni 2011
Specialists tell that <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> help a lot of people to live their own way, because they can feel free to buy necessary goods. Moreover, some banks give auto loan for all people.
Anmäl
 
grumxstc 21:03, 14 december 2010
Anmäl
 
 

Skriv kommentar

 

Finaste omslaget 2011 - Rösta och vinn!

Läs mer
 

VINN! Biljetter till Rum & Trädgård

Läs mer
 

Landshare och matparker i Sverige

Läs mer
 

Zonkartan förändras

Läs mer
 

Resan till Kina slutsåld!

Läs mer
 

Inställd inspirationsträff om Kinaresan!

Läs mer
 

Prisat ramslökrecept

Läs mer
 

Specialerbjudande på Ulla Hasselmarks nya 'Fröbok'!

Läs mer
 

NY BOK: Odlarens Handbok

Läs mer
 

Fröodling – när du och jag tar vid frökulturarvet!

Läs mer
 

Annons:

I forumen
Nya läsarbilder
Fler bilder
Roslistan

Senast uppdaterade:

Trädgårdslistan

Senast uppdaterade:

/fragor/2012/var-far-du-dina-froer-ifran/index.xml

Visa tidigare frågor

Frågor och svar

Mormors pingstliljor

Vem älskar min lagerhägg?

Ätbar Halloween-pumpa?

Hur vet man att pumpan är mogen?

Problem med agapantus

Fler frågor

Fixa – NY TIDNING Från Allt om Trädgård

Allt om Trädgårds tidning om outdoor-living.

Beställ en prenumeration på Fixa
 

Allt om Trädgård på Facebook

Bli fan till Allt om Trädgård på Facebook, och få våra senaste uppdateringar direkt till din profil.

Logga in och gå med!
 

Roslistan

Vad vill du veta om rosor? I roslistan hittar du information om fler än 1000 rosor.  

Läs mer här
 

Bloggtips: Maleviks Rosenträdgård

Roskungen Håkan Gidestrand och hans rike i Maleviks Rosenträdgård med blogg och hemsida.

Läs mer här
 

Bloggtips: Slotts- trädgårdsmästaren

Slottsträdgårdsmästaren Hasse Wester berättar dels om trädgårdsåret vid slottet i Sörmland, men den läsvärda och innehållsrika bloggen handlar också om trädgårdsupplevelser i andras trädgårdar.

Slottsträdgårdsmästaren
 

Bloggtips: Naturliga Ting

Trädgårdsfotografen Annika Christensen drömde om en trädgård i lantlig miljö med gamla fruktträd och stora perennrabatter.

Läs bloggen här
 

Bloggtips: Leva Grönt

Iann Eklund Tinbäck (illustratör, skribent och formgivare) bloggar från arbetsrum, trädgårdsrum och mörkrum.

Läs bloggen här!
 
Annons:
 
Sök