Mitt persikoträd, sorten ’Frost’, har fått buckliga, förtjockade blad flera år i rad. Jag tror att trädet drabbats av krussjuka. Kan jag göra något nu till våren, så att trädet inte angrips igen?
Svar: Du har helt rätt, krussjuka är en vanlig svampsjukdom på persika. Svampen övervintrar på knoppar och bark och gör att trädet försvagas och ger dålig skörd. Försök att hålla ditt träd i god kondition genom att se till att jorden är porös och väldränerad, gärna med inblandning av grus och en del trädgårdskalk. Persikoträdet ska stå soligt och luftigt, inte trångt och inklämt. Övergödsla inte med kväve. Plocka bort angripna blad och spruta nu till våren, precis vid knoppsprickningen, med Kumulus, ett svavelpreparat, innan nya blad infekteras. Preparatet finns att köpa i trädgårdsbutikerna. Spruta också trädet upprepade gånger efter skörd.
Fler frågor och svar december
Annons:
- I forumen
-
-
karinc
skrev i tråden:
Nu har vi diskussioner om rosrabatte... (Idag 01:55) -
Kenneth på Söder
skrev i tråden:
Blåregnsträffen den 2 juni kl 10.00 (Idag 01:21) -
Sara med Sommarhuset
skrev i tråden:
Var det bergskörsbär? (Idag 00:50) -
Anna NV Uppsala
skrev i tråden:
Trädpion är tydligen växten som man ... (Idag 00:33)
-
karinc
skrev i tråden:
- Nya läsarbilder
- Fler bilder
- Roslistan
-
Senast uppdaterade:
-
Peredvin uppdaterade: Softly softly
-
Beatrice79 uppdaterade: Peer Gynt
-
MalinE uppdaterade: Heidelberg
-
- Trädgårdslistan
-
Senast uppdaterade:
-
Anna NV Uppsala uppdaterade: Skadedjur, sorkar etc
-
Anna NV Uppsala uppdaterade: Skadedjur, sorkar etc
-
Anna NV Uppsala uppdaterade: Skadedjur, sorkar etc
-
Petter Bergström uppdaterade: Akebia quinata
-
Petter Bergström uppdaterade: Akebia quinata
-
Petter Bergström uppdaterade: Aesculus hippocastanum
-
/fragor/2012/foljer-du-tragardsbloggar-eller-bloggar-du-sjalv/index.xml
Fixa – NY TIDNING Från Allt om Trädgård
Allt om Trädgårds tidning om outdoor-living.
Beställ en prenumeration på FixaBloggtips: Maleviks Rosenträdgård
Roskungen Håkan Gidestrand och hans rike i Maleviks Rosenträdgård med blogg och hemsida.
Läs mer härBloggtips: Slotts- trädgårdsmästaren
Slottsträdgårdsmästaren Hasse Wester berättar dels om trädgårdsåret vid slottet i Sörmland, men den läsvärda och innehållsrika bloggen handlar också om trädgårdsupplevelser i andras trädgårdar.
SlottsträdgårdsmästarenBloggtips: Naturliga Ting
Trädgårdsfotografen Annika Christensen drömde om en trädgård i lantlig miljö med gamla fruktträd och stora perennrabatter.
Läs bloggen härBloggtips: Leva Grönt
Iann Eklund Tinbäck (illustratör, skribent och formgivare) bloggar från arbetsrum, trädgårdsrum och mörkrum.
Läs bloggen här!

