Allt om trädgård

Prenumerera på Allt om Trädgårds nyhetsbrev!

Laddar...

Kan man odla sviskon?

 

När jag som barn bodde i Tyskland fanns det sviskonträd överallt, så kallade Zwetschen. De blå spetsiga frukterna åt vi torkade, färska, i mjuka kakor eller i kompotter. Kan man odla sviskon här? Finns det träd att köpa?
Svar: Ja, absolut kan du det. Det närmaste det du kallar Zwetschen är sorten ’Experimentalfältets Sviskon’ – ett litet, lättodlat, friskt träd som ger riklig skörd av friska, blå sviskon.

Frukterna är mindre och spetsigare än vanliga plommon, har fast fruktkött, smakar sött och aromatiskt och går utmärkt att torka.

 

 

Alla frågor och svar

 

Annons:

I forumen
Nya läsarbilder
Fler bilder
Roslistan

Senast uppdaterade:

Trädgårdslistan

Senast uppdaterade:

/fragor/2012/foljer-du-tragardsbloggar-eller-bloggar-du-sjalv/index.xml

Visa tidigare frågor

Fixa – NY TIDNING Från Allt om Trädgård

Allt om Trädgårds tidning om outdoor-living.

Beställ en prenumeration på Fixa
 

Allt om Trädgård på Facebook

Gilla Allt om Trädgård, så missar du inget!

Logga in och gå med!
 

Roslistan

Allt du vill veta om rosor. Sveriges största databas för rosor  

Läs mer här
 

Bloggtips: Maleviks Rosenträdgård

Roskungen Håkan Gidestrand och hans rike i Maleviks Rosenträdgård med blogg och hemsida.

Läs mer här
 

Bloggtips: Slotts- trädgårdsmästaren

Slottsträdgårdsmästaren Hasse Wester berättar dels om trädgårdsåret vid slottet i Sörmland, men den läsvärda och innehållsrika bloggen handlar också om trädgårdsupplevelser i andras trädgårdar.

Slottsträdgårdsmästaren
 

Bloggtips: Naturliga Ting

Trädgårdsfotografen Annika Christensen drömde om en trädgård i lantlig miljö med gamla fruktträd och stora perennrabatter.

Läs bloggen här
 

Bloggtips: Leva Grönt

Iann Eklund Tinbäck (illustratör, skribent och formgivare) bloggar från arbetsrum, trädgårdsrum och mörkrum.

Läs bloggen här!
 
Annons:
 
Sök