Allt om trädgård

Prenumerera på Allt om Trädgårds nyhetsbrev!

Laddar...

Finns det några mörkröda rosor som doftar ljuvligt?

 
Ljuvliga mörkröda rosen Ingrid Bergman.

Ljuvliga mörkröda rosen Ingrid Bergman.

I min rabatt skulle jag vilja ha mörkröda rosor som doftar ljuvligt, blommar länge, inte skräpar för mycket och som står upp utan stöd och inte blir för höga. Finns det några sådana rosor?


Svar: ’Crimson Glory’ är en 70 cm hög rabattros vars sammetsskimrande karminröda blommor är kända för sin starka och utsökta väldoft. ’William Shakespeare 2000’ är en 1,2 meter hög, starkt och förföriskt doftande buskros. Båda rosorna är härdiga till och med zon 3. Två odlingsvärda röda rosor som du får stoppa näsan i för att känna en medelstark söt doft av är den tåliga rabattrosen ’Erotika’, zon 4 och ’Kronprinsessan Victoria’, zon 3, båda blir drygt meterhöga. Trots att den välkända varmt djupröda rosen ’Ingrid Bergman’ bara doftar ytterst svagt, vill jag ändå slå ett slag för denna älskade lättodlade ros. Den uppfyller med råge alla andra krav du ställer på en ros.

 

 

Alla frågor och svar

 

Annons:

I forumen
Nya läsarbilder
Fler bilder
Roslistan

Senast uppdaterade:

Trädgårdslistan

Senast uppdaterade:

/fragor/2012/foljer-du-tragardsbloggar-eller-bloggar-du-sjalv/index.xml

Visa tidigare frågor

Fixa – NY TIDNING Från Allt om Trädgård

Allt om Trädgårds tidning om outdoor-living.

Beställ en prenumeration på Fixa
 

Allt om Trädgård på Facebook

Gilla Allt om Trädgård, så missar du inget!

Logga in och gå med!
 

Roslistan

Allt du vill veta om rosor. Sveriges största databas för rosor  

Läs mer här
 

Bloggtips: Maleviks Rosenträdgård

Roskungen Håkan Gidestrand och hans rike i Maleviks Rosenträdgård med blogg och hemsida.

Läs mer här
 

Bloggtips: Slotts- trädgårdsmästaren

Slottsträdgårdsmästaren Hasse Wester berättar dels om trädgårdsåret vid slottet i Sörmland, men den läsvärda och innehållsrika bloggen handlar också om trädgårdsupplevelser i andras trädgårdar.

Slottsträdgårdsmästaren
 

Bloggtips: Naturliga Ting

Trädgårdsfotografen Annika Christensen drömde om en trädgård i lantlig miljö med gamla fruktträd och stora perennrabatter.

Läs bloggen här
 

Bloggtips: Leva Grönt

Iann Eklund Tinbäck (illustratör, skribent och formgivare) bloggar från arbetsrum, trädgårdsrum och mörkrum.

Läs bloggen här!
 
Annons:
 
Sök